Dinsdag 07 April 2026

dinsdag07.04
De Roma, Borgerhout—lezing en debat
Restitutie, de weg naar herstel?
Dinsdag 07 April 2026 20:00

De voorbije jaren groeide de aandacht voor het koloniale verleden van België en Congo. Er werden initiatieven genomen rond de vraag naar de dekolonisering van de publieke ruimte, onderzoek en museumcollecties. Maar er resten nog heel veel uitdagingen, niet in het minst rond de teruggave van Congolese objecten, archieven en menselijke resten die zich in de meest uiteenlopende Belgische instellingen bevinden. En de stem van de diaspora – de diverse Congolese gemeenschap in België – ontbreekt veel te vaak in dit debat.

Kijk hier voor meer informatie.

dinsdag07.04
Tivoli Vredenburg, Utrecht—muziek
Bongeziwe Mabandla
Dinsdag 07 April 2026 20:30

Bongeziwe Mabandla maakt moderne afro-folk en zingt in het Xhosa, een kliktaal die wordt gesproken aan de Oostkaap van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaanse singer-songwriter creëert daarmee een unieke klank waarin hij traditionele muziek en eigentijdse zang en gitaar samenbrengt. Het zingen in Xhosa is een bewuste keus voor Mabandla. Via zijn muziek hoopt hij bij te dragen aan de zichtbaarheid van zijn cultuur in Zuid-Afrika. Met zijn debuutalbum Umilo uit 2013 zette Mabandla zichzelf direct op de kaart, voor zijn tweede album Mangaliso won hij in 2018 een SAMA (South African Music Award) en onlangs kwam zijn derde album getiteld Zange uit.

luxorlive

van za21.02
t/m zo20.09
Nederland, Zwolle—De Fundatie—Tentoonstelling
Buhlebezwe Siwani
Museum de Fundatie presenteert de eerste Nederlandse museale solotentoonstelling van Buhlebezwe Siwani. Siwani werkt met performance, fotografie, beeldhouwkunst en installaties. Ze onderzoekt de manier waarop het zwarte vrouwelijke lichaam geframed wordt in een door mannen gedomineerde samenleving. Ook staat de zwarte vrouwelijke ervaring binnen de context van Zuid-Afrika centraal.

Kijk hier voor meer informatie.

van za21.02
t/m zo07.06
Nederland, Zwolle—De Fundatie—Tentoonstelling
Back to Benin: Nieuwe Kunst, Eeuwenoud Erfgoed

In november 2025 heeft Museum de Fundatie de bronzen plaquette uit Benin onvoorwaardelijk teruggegeven, wat een belangrijke stap is in het onder ogen zien van het koloniale verleden. Deze teruggave vormt de basis van de tentoonstelling Back to Benin: Nieuwe Kunst, Eeuwenoud Erfgoed, waarin tien hedendaagse Nigeriaanse kunstenaars van Edo-afkomst samen komen. Door middel van nieuwe werken die zijn geïnspireerd op de plaquette gaan de kunstenaars in dialoog met de geschiedenis, symboliek en culturele herinnering.

Kijk hier voor meer informatie.

van do05.03
t/m zo03.05
Nederland, Almere—Kunstlinie—Tentoonstelling
Reclaiming Sexy

Sexy is geen norm. Het is een keuze. In Reclaiming Sexy onderzoekt fotograaf Ajiri Ogbovoh hoe queer vrouwen zich verhouden tot lichaam, verlangen en zichtbaarheid. Ajiri Ogbovoh is een Almeerse Nederlands-Nigeriaanse fotograaf die in haar werk ongelijkheid, vooroordelen en maatschappelijke verwachtingen onderzoekt en uitdaagt.

Kijk hier voor meer informatie.